O bezpieczeństwie przez cały rok szkolny - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

O bezpieczeństwie przez cały rok szkolny

Data publikacji 09.10.2017

Dzielnicowi wraz policjantami Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Kole, realizując założenia programu MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo… przez cały rok szkolny” odwiedzają placówki oświatowe w przydzielonych rejonach służbowych. Spotykają się z dziećmi informując ich jak dbać o swoje i innych bezpieczeństwo oraz w jaki sposób reagować w sytuacjach zagrożenia.

W minionym tygodniu dzielnicowi z rejonu gminy Kościelec, Grzegorzew i Osiek Mały wraz funkcjonariuszami Zespołu ds. Nieletnich i Patologii odwiedzili szkoły oraz przedszkola na podległym im terenie. Mundurowi podczas spotkań z najmłodszymi przekazali rady na temat bezpieczeństwa oraz opowiadali o pracy policjanta.

Na wstępie maluchy dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta. Duże zainteresowanie wywołało umundurowanie i wyposażenie funkcjonariusza tj. policyjny lizak, kamizelka odblaskowa czy też czapka, która wędrowała z głowy na głowę. Maluchy podczas spotkań przypomnieli sobie, jak należy bezpiecznie poruszać się po drodze oraz w jej pobliżu. Mundurowi przestrzegali aby nie biegać i nie bawić się w rejonie jezdni. Mowa była także o roli elementów odblaskowych zamieszczonych na odzieży bądź plecach. Zaakcentowali, że noszenie ich jest bardzo ważne i przydatne nie tylko po zmierzchu przez pieszych poza terenem zabudowanym, ale w każdych sytuacjach, w których kierowca może mieć ograniczoną widoczność. Zajęcia z zakresu ruchu drogowego odbywały się z wykorzystaniem Miasteczka Umiejętności Drogowych, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem i sprawia dzieciom wiele radości.

Policjanci rozmawiali także o bezpiecznym zachowaniu się w domu podczas nieobecności osób dorosłych. Ponadto dzieci dowiedziały się, jakie sygnały ostrzegawcze wysyła agresywny pies i jak zachować się przed jego atakiem. Dzieci chętnie ćwiczyły „pozycję żółwia”, która chroni ciało przed ugryzieniem psa. Na zakończenie maluchy serdecznie podziękowali policjantom za spotkanie oraz przekazane dobre rady, które z pewnością niejednokrotnie przydadzą się w życiu.