Policjanci na Złazie Harcerskim w Kole - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Policjanci na Złazie Harcerskim w Kole

Data publikacji 25.10.2017

W dniach 20 – 21 października br. odbył się Jesienny Złaz Hufca ZHP Koło, którym organizatorem był Hufiec Miasta Koła oraz Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kole. Młodzi ludzie noszący szare mundury zaprosiły funkcjonariuszy Policji, by opowiedzieli im o specyfice służby w Policji, jak również po to, aby przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W minioną sobotę w Szkole Podstawowej Nr 3 w Kole odbył się złaz harcerski. Podczas takich spotkań harcerze doskonalą techniki harcerskie oraz kształtują właściwe postawy i umiejętności. W tym roku na swoje spotkanie zaprosili kolskich policjantów, którzy wzięli w nim udział. Podczas spotkania z młodymi ludźmi funkcjonariusze rozmawiali na tematy dotyczące bezpieczeństwa. W przygotowanych dla nich prelekcjach i pokazach uczestniczyło ponad 200 zuchów i harcerzy z terenu powiatu kolskiego. Stróże prawa przeprowadzili pogadankę edukacyjną z zuchami dotyczącą zgodnego z obowiązującymi przepisami oraz bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów. Zwrócili szczególną uwagę na bardzo istotny dla bezpieczeństwa aspekt, jakim jest używanie przez pieszych i rowerzystów  odblaskowych elementów ubioru. Jest to szczególnie ważne głównie w porze jesienno – zimowej, kiedy w godzinach porannych nadal jest ciemno, a zmrok zapada znacznie wcześniej niż wiosną i latem. Używanie elementów odblaskowych jest bardzo ważne i przydatne nie tylko poza terenem zabudowanym, ale w każdych sytuacjach, w których kierowca może mieć ograniczoną widoczność. Ciekawym elementem zajęć z zakresu ruchu drogowego było wykorzystanie Miasteczka Umiejętności Drogowych, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i zabawa sprawiała dzieciom wiele radości.

Policjanci informowali również o zagrożeniach wynikających z nieostrożnego korzystania z ogólnodostępnej sieci internetowej. Mundurowi przypomnieli jakie konsekwencje prawne wynikają z zamieszczania w sieci treści obraźliwych lub bez zgody osób, których one dotyczą.

Ponadto stróże prawa poruszyli problematykę uzależnień. Poinformowali o zagrożeniach dla zdrowia i życia, jakie wynikają z zażywania środków odurzających, w tym także tzw. „dopalaczy”. Omawiając tematy dotyczące środków odurzających, policjanci przedstawili również młodzieży najważniejsze zagadnienia dotyczące odpowiedzialności nieletnich. Wskazali jakie zachowania stanowią przejaw demoralizacji, przedstawiając jednocześnie  katalog możliwych do zastosowania środków wychowawczych i poprawczych, które pozostają w dyspozycji sądu w przypadku wejścia przez osobę nieletnia w konflikt z prawem.