ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ NA CMENTARZU - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ NA CMENTARZU

Data publikacji 25.10.2017

Okres poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, to czas, w którym porządkujemy groby swoich bliskich. Niestety jest to również okres wzmożonej aktywności złodziei. Policja apeluje o ostrożność podczas robienia porządków na grobach bliskich, a także nie zabieranie na cmentarze drogocennych przedmiotów.

Prezentujemy kilka przydatnych rad, które zapobiegną przed kradzieżą portfela i cennych przedmiotów podczas prac porządkowych na cmentarzach:

  • Robiąc porządki na grobach bliskich pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki i cennych przedmiotów, to samo dotyczy dnia Święta Zmarłych.Bezpieczniej jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu.
  • W czasie robienia porządków nie pozostawiajmy, ani na chwilę torebek, lub saszetek bez opieki. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed 1 listopada, w ten sposób możemy uniknąć ewentualnej kradzieży.
  • Jeżeli pozostawiamy drogocenne rzeczy na grobach naszych bliskich (np. mosiężne wazony) postarajmy się aby te przedmioty charakterystycznie oznaczyć, a następnie sfotografować – takie czynności pozwolą policjantom w przypadku zgłoszenia kradzieży na szybszą identyfikację utraconych rzeczy.
  • Wybierając się środkami komunikacji miejskiej - szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebek i innych bagaży, unikajmy też sztucznego tłoku. Portfele chowamy w wewnętrznych częściach ubrania.
  • Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy aby nie pozostawiać w widocznym miejscu rzeczy, które mogą przyciągnąć uwagę złodziei i spowodują chęć włamania do naszego auta.                
  • Przed wyjściem z domu pamiętajmy o zamknięciu wszystkich drzwi i okien, a także o zabezpieczeniu pomieszczeń gospodarczych przed wizytą nieproszonego gościa. Przed dłuższym wyjazdem poprośmy sąsiada o czujność nad naszym mieszkaniem.

W przypadku gdy staniemy się ofiarą przestępstwa, należy o tym fakcie natychmiast poinformować Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997. Pamiętajmy także by nie zacierać śladów i zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które w znacznej mierze ułatwią pracę policji w zatrzymaniu sprawcy.