O narkotykach i bezpieczeństwie w Kościelcu - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

O narkotykach i bezpieczeństwie w Kościelcu

Data publikacji 11.05.2018

Po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Kościelcu odbyła się akcja „Zagrożenia to zniszczenia” mająca na celu ukazanie społecznych, zdrowotnych i ekonomicznych skutków uzależnień.

Młodzież ze szkół z terenu gminy Kościelec wystąpiła w przedstawieniach, które niosły za sobą przesłanie wskazujące na fakt, że wszelkiego rodzaju używki niosą za sobą negatywne, a czasem tragiczne skutki. Wśród wielu zaproszonych gości byli przedstawiciele kolskiej komendy. Po występach młodzieży funkcjonariusze przeprowadzili pogadankę na temat środków odurzających. Podkreślili, że dopalacze to trucizna, ponieważ w ich składzie znajdują się substancje psychoaktywne oraz wiele innych, często jednoznacznie toksycznych składników niewiadomego pochodzenia, których zażywanie zagraża życiu i zdrowiu. Mundurowi poinformowali, że producenci tych specyfików cały czas modyfikują skład chemiczny dopalaczy. W przypadku zatrucia, interwencje medyczne są znacznie utrudnione, a czasem wręcz bezskuteczne, gdyż lekarze nie wiedzą, jak leczyć chorego ze względu brak wiedzy o rodzaju zażytej substancji toksycznej. Często mieszanki te okazują się śmiertelne dla organizmu. Mundurowi przypomnieli również o prawnych konsekwencjach posiadania substancji psychotropowych. Należy pamiętać, że już sam fakt posiadania narkotyków bądź dopalaczy stanowi przestępstwo. Osoby nieletnie posiadające takie substancje, popełniają czyn karalny, za co stają przed Sądem Rodzinnym.

Na koniec policjanci poruszyli tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypomnieli uczniom, że każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Była też mowa o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu, zwłaszcza w rejonie przejść dla pieszych. Sporo czasu poświęcono kwestiom przewidywania zagrożeń oraz zachowania kultury i wzajemnego szacunku, co powinno obowiązywać wszystkich uczestników ruchu drogowego.