"Przyjazna Komenda"-akcja kolskich policjantów - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

"Przyjazna Komenda"-akcja kolskich policjantów

Data publikacji 14.06.2018

„Przyjazna Komenda” to akcja kolskich policjantów zorganizowana z myślą o najmłodszych. Trzeci już raz dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych odwiedziło funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Kole. Maluchy podczas wizyty poznawały specyfikę pracy policjantów, oglądały wyposażenie do służby, uczyły się zabezpieczać ślady na miejscu przestępstwa oraz wręczały kierowcom „Dziecięce Mandaty Zaufania”.

Policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii kolskiej jednostki w dniach 12-13 czerwca br. zaprosili przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z powiatu kolskiego do udziału w akcji „Przyjazna Komenda”. Mundurowi przygotowali dla maluchów wiele atrakcji. Goście kolskich funkcjonariuszy mogli zwiedzić miejsca, które nie są dostępne na co dzień dla osób postronnych. Dzieci zwiedziły wnętrza Komendy Policji. Ich szczególną uwagę przykuły pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz stanowisko dowodzenia, o którym do tej pory tylko słyszały. Zwiedzający mieli okazję porozmawiać z dyżurnym i zobaczyć, że można do niego zadzwonić, kiedy potrzebna jest pomoc. Ciekawą była także przygoda z ujawnianiem własnych linii papilarnych. Dzieci chętnie smoliły sobie ręce wykonując pamiątkowe odciski palców i dłoni. Nie mniejszą atrakcją okazało się dla nich pomieszczenie miejskiego monitoringu. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć jak funkcjonuje monitoring i dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa w zapewnieniu bezpieczeństwa w mieście. Każdy mógł przez chwilę poczuć się operatorem kamery i widzieć co się dzieje na skrzyżowaniach naszego miasta. Duże wrażenie na dzieciach zrobił również sprzęt wykorzystywany przez policjantów w codziennej służbie. Maluchy skorzystały też z okazji i usiadły w policyjnym radiowozie, aby zapoznać się z jego wyposażeniem.

Odwiedzający mieli również okazję zobaczyć pokaz kierowania ruchem przez policjanta Wydziału Ruchu Drogowego na skrzyżowaniu ulic 3-maja, Toruńska, Sienkiewicza. Istotnym punktem odwiedzin, był aktywny udział maluchów w przeprowadzeniu kontroli drogowej, podczas której dzieci wręczały niestosującym się do obowiązujących przepisów kierowcom, własnoręcznie przygotowane „Dziecięce Mandaty Zaufania”. Na zakończenie wizyty uczestnicy otrzymali słodkie upominki.

Dla maluchów spotkanie zapewne pozostawi w pamięci niezapomniane wrażenia. Dla policjantów była to doskonała okazja, by przybliżyć młodemu pokoleniu specyfikę ich zawodu, a także przekazać treści profilaktyczne. W perspektywie zbliżających się wakacji nie mogło zabraknąć informacji na temat bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku i zasad zachowania bezpieczeństwa nad wodą oraz w ruchu drogowym. Działania te świetnie wpisują się w ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”. Chociaż w powiecie kolskim niewiele jest zbiorników wodnych wykorzystywanych do kąpieli, to zapewne część dzieci podczas wakacji wyjedzie nad wodę i kreowanie w nich świadomości istniejących zagrożeń jest nader istotne.

Policjanci zapewniają, że do akcji „Przyjazna Komenda” będą powracać.