Pogadanki z najmłodszymi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pogadanki z najmłodszymi o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Data publikacji 11.10.2018

Dzieci są grupą szczególnie narażoną na niebezpieczeństwa. Zazwyczaj nie są w pełni świadome zagrożenia, nie potrafią przewidzieć niebezpieczeństwa, ponadto są ufne i nie mają całkowicie rozwiniętego instynktu odpowiedniej oceny sytuacji. Nabycie niezbędnych umiejętności jest celem rozmów, jakie przeprowadzają z dziećmi rodzice, nauczyciele oraz policjanci.

Dzielnicowi oraz funkcjonariusze Zespołu do Spraw Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Kole, odwiedzają najmłodszych w placówkach edukacyjnych. W ostatnim czasie zawitali m.in. do Szkoły Podstawowej nr 1, nr 3 w Kole, Kościelcu, Bylicach, Borysławicach, Tęczowym Przedszkolu w Kole, Wólce Czepowej i Górkach. Pogadanki zorganizowane dla maluchów były ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym nie tylko podstawowe zasady ruchu drogowego, ale również starali się uświadomić im, jak ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest przestrzeganie przepisów. Podczas prelekcji policjanci mówili o tym, jak należy się zachować na drodze, ścieżce rowerowej, przejściu dla pieszych i innych miejscach związanych z ruchem drogowym. W trakcie spotkania najmłodsze dzieci poszerzały wiedzę podczas zabaw w Miasteczku Ruchu Drogowego. Była to dla nich niecodzienna atrakcja i źródło radości. Policjanci mówili dzieciom, co jest ważne w drodze do szkoły i powrotnej do domu. Przede wszystkim zwracali uwagę na to, aby dzieci korzystały z wyznaczonych przejść dla pieszych, nigdy nie wbiegały na „zebrę” i stosowały się do wskazań sygnalizacji świetlnej. Stróże prawa tłumaczyli dzieciom, jak ważne jest używanie odblasków nawet w terenie oświetlonym, informując jednocześnie jaką rolę pełnią te „świecące” elementy. Każdy maluch musi mieć świadomość, że korzystanie z takich elementów ubioru, bardzo korzystnie wpływa na poprawę ich widoczności, szczególnie podczas pochmurnych jesiennych dni.

W trosce o bezpieczeństwo uczniów, przez cały okres roku szkolnego policjanci będą prowadzić stałą i systematyczną pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną ukierunkowaną głównie na profilaktykę i edukację najmłodszych uczestników ruchu drogowego.