Mówili o bezpieczeństwie w ruchu drogowym - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Mówili o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Data publikacji 12.10.2018

W jednej z lokalnych firm z myślą o pracownikach zorganizowano „Dzień dla Bezpieczeństwa”. Z tej okazji zaproszono funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kole, którzy omówili bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zarówno w odniesieniu do pieszych jak i osób kierujących pojazdami.

9 października br. jedna z kolskich firm zorganizowała dla swoich pracowników „Dzień dla Bezpieczeństwa”. Zaproszeni specjaliści - wśród których byli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kole, przekazywali wiedzę z zakresu zachowań zapobiegających groźnym zdarzeniom na drogach. Wykorzystując specjalnie przygotowaną na to spotkanie prezentację, policjanci omówili stan bezpieczeństwa na drogach. Przedstawili słuchaczom liczbę sprawców wypadków drogowych z uwzględnieniem najczęstszych przyczyn tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Zaprezentowali także wybrane przykłady zdarzeń drogowych oraz omówili sposoby ich unikania.

Policjanci apelowali o używanie odblaskowych elementów ubioru w sytuacjach przewidzianych przepisami, czyli podczas poruszania się po drodze po zmierzchu w terenie niezabudowanym, jak również dla poprawy bezpieczeństwa w innych sytuacjach, gdy jest to uzasadnione okolicznościami. O zmroku pieszy z elementem odblaskowym widoczny jest nawet z odległości 150 m. Bez odblasku natomiast zaledwie z 30-40 m. To bardzo jednoznacznie wpływa na możliwość dostrzeżenia pieszego przez kierowcę. Do kierujących właśnie policjanci skierowali apel o poruszanie się z prędkością adekwatną do warunków panujących na drodze wskazując, że maksymalna dozwolona w danym obszarze prędkość wcale nie musi być prędkością bezpieczną. Stróże prawa przypomnieli też o obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz omówili zagadnienia dotyczące niebezpiecznych manewrów na drodze.

Intencją policjantów było, by uczestnicy spotkania opuścili je ze świadomością, iż rozwaga na drodze ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ każdy wypadek czy kolizja jest wynikiem ciągu zdarzeń, których w wielu przypadkach można uniknąć. Dlatego zawsze należy kierować się rozsądkiem oraz ograniczonym zaufaniem do innych użytkowników dróg.