ZASTRZEŻ ZAGUBIONE DOKUMENTY! - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

ZASTRZEŻ ZAGUBIONE DOKUMENTY!

Data publikacji 07.01.2019

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji, z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Utratę dokumentów należy zgłosić w urzędzie, który dany dokument wydał oraz w banku celem jego zastrzeżenia. Policja przyjmuje zgłoszenia utraty dokumentów w wyniku przestępstwa, natomiast w przypadku zagubienia nie prowadzi czynności.

Jeśli dokument tożsamości został utracony należy taki fakt jak najszybciej zgłosić w banku celem jego zastrzeżenia. Jest to bardzo ważne, gdyż oszuści coraz częściej próbują wyłudzić pieniądze posługując się cudzymi personaliami. Mając możliwość wykorzystania danych osobowych, próbują wziąć kredyt lub też podpisać umowę na świadczenie innych usług. Często okazuje się, że po kilku miesiącach faktyczny poszkodowany otrzymuje powiadomienie o prowadzonym wobec niego postępowaniu windykacyjnym ze względu na powstałe zadłużenie, o którym nic nie wie. Zanim sprawa rozwiąże się, może to potrwać kilka miesięcy. Przez ten czas tracimy tylko nerwy. Jak temu zaradzić?
Od kilku lat Związek Banków Polskich przy wsparciu Policji prowadzi kampanię informacyjną ”dokumenty zastrzeżone” dotyczącą możliwości zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości w bankach. Pamiętajmy, w przypadku utraty dokumentu tożsamości osobiście zastrzeżmy go w swoim banku lub też innym, który przyjmuje zastrzeżenia od osób niebędących jego klientami. Jeżeli do utraty doszło w wyniku przestępstwa np. kradzieży, należy fakt ten zgłosić w najbliższej jednostce policji. Kolejnym krokiem jest zawiadomienie urzędu, który dany dokument wydał.
 
Oto zestaw podstawowych dokumentów, które należy zastrzec w przypadku ich utraty:
-dowód osobisty
- paszport
- prawo jazdy
- książeczka wojskowa
- książeczka żeglarska
- dowód rejestracyjny
- karta pobytu
 
Ważne, aby jak najszybciej zgłosić także utratę wszystkich kart płatniczych. Zbliżeniowa technologia PayPass umożliwia przecież w Polsce dokonywanie transakcji bezgotówkowych w kwocie nieprzekraczającej 50 zł bez podania kodu PIN. Pamiętajmy! Nie udostępniajmy swoich danych osobowych nieznajomym. Sprawdzajmy z kim mamy do czynienia podczas rozmów telefonicznych. Logujmy się tylko do usług internetowych, które nie budzą wątpliwości, co do wykorzystania uzyskanych informacji o nas.
 Związek Banków Polskich wprowadził nowy projekt „System Zastrzegania Kart”. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod nr telefonu (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów komórkowych jak i stacjonarnych.
 
Szczegóły akcji dostępne są na stronie internetowej http://www.dokumentyzastrzezone.pl. Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! zastrzeż je.