Zadbajmy o bezpieczne powroty z wakacji - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Zadbajmy o bezpieczne powroty z wakacji

Data publikacji 29.08.2019

Wielkimi krokami zbliża się pierwszy dzień roku szkolnego. Ale zanim to nastąpi, osoby wypoczywające czekają ostatnie powroty z wakacji. Nadchodzący weekend z pewnością będzie bardzo pracowity dla mundurowych. Ich zadaniem będzie czuwanie nad bezpieczeństwem tych, którzy będą w podróży. Działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty, jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni i stosowali się do przepisów drogowych.

W ostatni weekend wakacji nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci. Pobłażania ze strony funkcjonariuszy nie mogą się spodziewać użytkownicy dróg łamiący przepisy ruchu drogowego. Policjanci w przypadku kontroli drogowej będą zwracali uwagę na korzystanie przez kierującego i pasażerów z pasów bezpieczeństwa oraz stosowanie odpowiednich urządzeń do przewozu dzieci. Będą sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

Pamiętajmy, że działania policjantów przyniosą pozytywne rezultaty, jeżeli wszyscy będziemy odpowiedzialni nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale także za bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Kierujący zanim wyruszy w drogę, obowiązkowo powinien upewnić się czy jego samochód jest w pełni sprawny. Powinien sprawdzić m.in. poziom oleju w silniku, ciśnienie w kołach, czy światła działają jak należy. Bardzo ważne jest, by przed wyjazdem kierowca był wypoczęty. Stan przemęczenia osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Kierowca, ruszając w drogę, powinien mieć poczucie, że odpowiada za ludzkie życie, dlatego gdy tylko dopada go zmęczenie czy senność, powinien zatrzymać się i odpocząć. Czasami wystarczy kilka chwil na świeżym powietrzu, łyk kawy i dalsza podróż będzie bezpieczniejsza.

Ponadto bezwzględnie należy stosować się do znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego. Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę, aby rodzina jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku bezpieczeństwa. No i oczywiście – noga z gazu! Niestety wciąż najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością. Jeżeli zależy nam by dotrzeć do miejsca o określonym czasie, zamiast szybkiej jazdy, wyruszmy w podróż pół godziny wcześniej. Nic nie stracimy, a zyskać możemy wiele: zdrowie albo nawet życie.

W ten ostatni sierpniowy weekend spodziewamy się słonecznej pogody. Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że chętnie odpoczywamy nad wodą. Pamiętajmy jednak, że jezioro, czy rzeka to nie tylko relaks i odpoczynek ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających.