Zatrzymano sześciu nietrzeźwych kierujących - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Zatrzymano sześciu nietrzeźwych kierujących

Data publikacji 18.11.2019

Negatywny wpływ alkoholu na sprawność psychomotoryczną jest okolicznością powszechnie znaną. Wiele badań potwierdza, że alkohol powoduje zaburzenia koordynacji ruchowo – wzrokowej i wydłuża czas reakcji. Kierujący pojazdem będąc w stanie po spożyciu alkoholu błędnie ocenia odległości oraz szybkość własnego i innych pojazdów. Krótko mówiąc wypity alkohol, działa negatywnie na praktycznie wszystkie elementy, które stanowią podstawę bezpiecznego poruszania się po drodze. Potwierdzają to badania oraz zaistniałe zdarzenia drogowe.

W miniony weekend na terenie powiatu kolskiego zdarzyło się kilka kolizji, których sprawcami byli nietrzeźwi kierujący. Policjanci z Koła zatrzymali aż 6 kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu. Pięciu z nich z uwagi na stan upojenia alkoholowego wjechało do rowu. Wśród nich niechlubnym rekordzistą okazał się 48-letni mieszkaniec gminy Chodów, który miał w organizmie 3,5 promila alkoholu. Pozostali sprawcy zdarzeń również nie mogli się pochwalić zdroworozsądkową postawą, bo w chwili utraty panowania nad pojazdem, każdy z nich miał ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przykładem na to, jak bardzo alkohol może zaburzyć zdolność postrzegania rzeczywistości jest przypadek 50-letniego mieszkańca powiatu wrzesińskiego, który po zatrzymaniu przez policjantów stwierdził, że chciał jechać do Poznania i kompletnie nie był w stanie wyjaśnić w jaki sposób znalazł się w jednej z miejscowości na terenie gminy Olszówka..!

Kolejny z nieodpowiedzialnych kierujących spowodował kolizję na autostradzie. Mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie wjechał w barierki energochłonne.

Powszechnie wiadomo, że jazda pod wpływem alkoholu często kończy się kolizją lub wypadkiem. Niejednokrotnie konsekwencje takich zdarzeń są tragicznie. Często w wypadkach ranne zostają lub też giną osoby zupełnie niewinne, które zachowywały się zgodnie z przepisami, a napotkały na swojej drodze nieodpowiedzialnego, pijanego kierowcę. W ostatnich zdarzeniach zaistniałych na terenie naszego powiatu, na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Nie zmienia to faktu, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, dlatego każdy z opisanych sprawców stanie przed sądem.