Nie pozostawiajmy dzieci oraz zwierząt w aucie podczas upałów - Porady prewencyjne - KPP Koło

Porady prewencyjne

Nie pozostawiajmy dzieci oraz zwierząt w aucie podczas upałów

Data publikacji 30.05.2017

W związku z utrzymującą się od kilku dni niemalże wakacyjną pogodą kolscy funkcjonariusze apelują, aby w czasie upałów nie pozostawiać dzieci oraz zwierząt w samochodzie nawet na chwilę. Takie postępowanie może zagrozić ich zdrowiu, a nawet życiu. Według ekspertów wewnątrz auta w upalny dzień temperatura może dojść nawet do 90°C.

W upalne dni podróżując z dziećmi lub swoim „czworonożnym przyjacielem”, należy zwrócić szczególną uwagę, aby zapewnić dzieciom oraz zwierzętom wodę do picia i w miarę możliwości robić przerwy podczas podróży. Pamiętajmy również, aby z małymi pasażerami mieć kontakt, nie pozwólmy dzieciom usnąć na dłuższy czas. Starajmy się często schładzać wilgotną chusteczką dziecku twarz, kark, a także klatkę piersiową. Takie zachowanie uchroni nasze pociechy przed poparzeniem, czy udarem.

Absolutnie nie zostawiajmy dzieci oraz zwierząt w aucie podczas upałów! Temperatura ciała dziecka wzrasta od 2 do 5 razy szybciej niż u dorosłego człowieka. Szyby w samochodzie najpierw umożliwiają przedostawanie się promieni słonecznych do wnętrza, a następnie działają jak izolator i zatrzymują ciepło w środku. Zostawienie uchylonego okna w samochodzie daje tak naprawdę niewielki efekt. Ryzyko przegrzania dziecka lub naszego „pupila” jest ogromne. Dlatego każdy, kto zobaczy dziecko lub zwierzęta zamknięte w samochodzie w ciepły dzień na słońcu, powinien natychmiast interweniować i niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 997998999 lub 112.