Porady prewencyjne

Seniorze! Nie daj się oszukać!

Data publikacji 28.10.2016

112Konieczność przeciwdziałania zjawisku przestępczości, której ofiarami stają się osoby starsze jest stale aktualna. Nieuczciwe osoby, bardzo często podszywają się za krewnych wybierając za cel osoby starsze i samotnie mieszkające. Oszuści wykorzystując współczucie i naiwność ludzką okradają nieświadome zagrożenia osoby z oszczędności całego życia. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kole apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Oszuści cały czas modyfikują metody swojego działania. Podszywając się pod pracowników różnych instytucji zwracają się bądź to z ofertami handlowymi, promocyjnymi loteriami, czy w celu zawarcia konkurencyjnych umów – wkraczają do domów osób starszych.

Również dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą podszywają się pod któregoś  z członków rodziny,  policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.  Dzwoniąc jako funkcjonariusz Policji, oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi o pomoc. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki, dzięki której będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka". W rzeczywistości dzwoniące osoby są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z Policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.

Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy.

1. Po rozmowie telefonicznej, zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer, by potwierdzić ewentualny telefon lub opowiedzieć o zdarzeniu.

2.     Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

3.  Pamiętaj o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Oszuści „na wnuczka" i „na policjanta" wciąż oszukują starszych mieszkańców w całej Polsce. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny. Osoby te mogą prosić o pieniądze, które mają im pomóc w rozwiązaniu nagłego problemu lub też spędzić wymarzone wakacje życia. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia – o niepokojących telefonach czy wizytach informuj POLICJÊ pod nr 997 lub 112.

Powrót na górę strony