Strzegli bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych - Akcje - KPP Koło

Strzegli bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych

Data publikacji 13.01.2015

img_00299-go stycznia Policjanci kolskiej drogówki wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili na terenie powiatu kolskiego wzmożone działania kontrolno-prewencyjne o krypt. „Przejazd”. Podczas akcji ukierunkowanej na wykroczenia popełniane przez kierujących i pieszych w rejonie przejazdów kolejowych mundurowi ujawnili 7 wykroczeń, za które nałożyli mandaty karne.

W miniony piątek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kole wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Poznania i Konina przeprowadzili na terenie powiatu kolskiego działania pt. „Przejazd”. Łącznie siedmiu funkcjonariuszy w godz. 9:00 – 14:00 pełniło służbę w rejonie przejazdów kolejowych w miejscowości Borki oraz w Kole przy ul. Włocławskiej, reagując na wykroczenia popełniane przez pieszych jak również i przez kierujących pojazdami. Podczas działań funkcjonariusze m. in. przy wykorzystaniu Mobilnego Centrum Monitoringu, nałożyli 7 mandatów karnych na kierujących osobowymi autami, którzy wjechali na przejazdy kolejowe mimo, że sygnalizator nadawał czerwony sygnał ostrzegawczy oraz rogatki nie zostały jeszcze do końca podniesione.

Z policyjnych statystyk wynika, że do najczęściej popełnianych wykroczeń w rejonie przejazdów kolejowych, które powodują realne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka należy:

- wjeżdżanie na przejazdy kolejowe podczas opuszczania rogatek i półrogatek,

- wjeżdżanie na przejazdy kolejowe w momencie, gdy sygnalizator nadaje jeszcze świetlny czerwony sygnał ostrzegawczy,

- wyłamywanie rogatek przez kierujących pojazdami,

- chodzenie po torowisku.

- wchodzenie na torowisko, gdy zapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto.

W związki z powyższym osoby popełniające wykroczenia na przejeździe kolejowym muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi. Informujemy również, że działania „Przejazd” będą na terenie powiatu kolskiego powtarzane cyklicznie w celu wyeliminowania negatywnych zachowań pieszych i kierujących pojazdami, wpływając bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych.

{galeria}Przejazd{/galeria}