Aktualności

NIESKIE TEMPERATURY SĄ ZAGROŻENIEM DLA ŻYCIA I ZDROWIA OSÓB BEZDOMNYCH

Data publikacji 10.01.2024

Temperatury spadły znacznie poniżej zera, a taka pogoda może stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób, które nie mają odpowiedniego schronienia. W najtrudniejszym położeniu znajdują się osoby bezdomne, dlatego widząc osobę, która nie ma dachu nad głową, zwłaszcza w porze wieczornej poświęćmy chwilę na powiadomienie służb ratunkowych. To często od naszej reakcji może zależeć los takich osób.

Policjanci realizując ustawowe zadania, zgodnie z hasłem „pomagamy i chronimy” , angażują się również w działania na rzecz bezpieczeństwa osób, które w czasie zimowych mrozów wymagają szczególnej troski, czyli bezdomnych. Mundurowi prowadzą patrole w rejonach, gdzie często przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Najczęściej są to klatki schodowe, pustostany, ogródki działkowe, kanały, dworce PKP, PKS.

W przypadku napotkania osoby potrzebującej pomocy policjanci kierują taką osobę do ośrodków dla bezdomnych, instytucji pomocowych, a także przekazują niezbędne informacje o możliwości otrzymania wsparcia. Monitorują ich sytuacje, zapewniają pomoc i reagują na sytuacje kryzysowe.

Apelujemy do mieszkańców całego województwa wielkopolskiego o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarą zbliżających się mrozów. Nie przechodźmy obok nich obojętnie. Jeśli  wiesz, gdzie znajduje się koczowisko albo osoba potrzebująca pomocy, a chcesz pozostać osobą anonimową możesz taki fakt zgłosić za pośrednictwem  Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w zakładce "Osoba bezdomna potrzebująca pomocy" lub wybierając numer 112 - w ten sposób możesz uratujesz komuś życie.

Powrót na górę strony