Porady prewencyjne

Niech Święta będą bezpieczne!

Data publikacji 13.12.2013
choinka_i_policjaŚwięta Bożego Narodzenia i Sylwester to przede wszystkim czas radości i szampańskiej zabawy. Zanim jednak zasiądziemy do wigilijnego stołu, czeka nas przedświąteczna gorączka. Zadbajmy, by te dni minęły spokojnie i bezpiecznie.


Okres przedświąteczny jak i samych świąt to czas, w którym robimy dużo zakupów, wyjeżdżamy do rodziny, znajomych. W sklepach ścisk, tłok, na ulicach panuje wzmożony ruch zarówno samochodów jak i tych, którzy po zakupy udają się pieszo. Okres przedświątecznej gorączki to czas, w którym powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoje i swojego mienia.

BEZPIECZNI NA DROGACH


Teraz, kiedy na drogach robił się biało, a temperatury spadają poniżej zera, należy pamiętać o tym, by prędkość jazdy dostosować do warunków panujących na drodze. Wymiana opon letnich na zimowe powinna być normą gdyż śliska jezdnia znacznie wydłuża drogę hamowania. Kierowcy powinni szczególną uwagę zwrócić na pieszych i rowerzystów, którzy po zmroku staja się mniej widoczni.
Kierujący pojazdami powinni pamiętać, ze pod żadnym pozorem nie należy wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu!

BEZPIECZNE ZAKUPY

Wybierając się na zakupy pamiętajmy, by parkując pod marketami i na parkingach miejskich, nie pozostawiać w samochodzie dokumentów, torebek i innych cennych przedmiotów. Szczególną ostrożność należy zachować tam, gdzie panuje ścisk w centrach handlowych i na targowiskach. Właśnie w tych miejscach najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych. Pieniądze powinniśmy nosić tam, skąd najtrudniej je wydobyć, np. w wewnętrznej kieszeni kurtki lub na dnie torebki. Przy kasie nie pokazujmy całej zawartości portfela.
Rozwagę i czujność należy zachować także wtedy, gdy zakupy robione są w sieci. Zanim dokonamy zakupu jakiegoś towaru należy dokładnie sprawdzić ofertę i sprzedającego, sprawdzić opinię oraz komentarze wystawiane przez inne osoby. Korzystajmy ze sprawdzonych portali internetowych i nie dokonujmy zakupów z komputera znajdującego się w kafejce internetowej.
 
BEZPIECZNY DOM

Wielu z nas święta spędzi poza domem; u rodziny, w górach, ze znajomymi. Pamiętajmy, że włamywacze nigdy nie świętują. Dlatego zanim opuścimy dom czy mieszkanie sprawdźmy, czy nasze mienie jest bezpieczne. Solidne zamki, alarm, dokładni zamknięte okna – takie zabezpieczenia z pewnością ograniczą ryzyko włamania. Dobrym rozwiązaniem są też lampy wyposażone w czujki ruchu, które zaświecą w momencie, gdy na naszej posesji pojawi się nieproszony gość. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też pomoc zaufanego sąsiada, który czujnym okiem sprawdzi czasem, czy nie dzieje się coś podejrzanego. Policjanci będą przez cały czas czuwać nad bezpieczeństwem na drogach, prowadzić wzmożone kontrole kierujących, pełnić służbę w miejscach, w których najczęściej dochodzi do kradzieży kieszonkowych czyli na targowiskach, bazarach i w okolicach supermarketów. Jednak to od nas samych w dużej mierze zależy, czy nie staniemy się ofiarami złodziei i włamywaczy.
 
Zadbajmy, by te święta były wesołe i bezpieczne! choinka_i_policja
Powrót na górę strony