Porady prewencyjne

Widzisz coś niepokojącego?  Powiadom Policję!

Data publikacji 11.02.2014

wlam2W ostatnim czasie Komenda Powiatowa Policji w Kole odnotowała kilka przypadków włamań do domów jednorodzinnych lub mieszkań. W związku z powyższym policjanci apelują do mieszkańców powiatu kolskiego o właściwe zabezpieczanie swojego mienia podczas nieobecności. Nieoceniona w tym przypadku jest również pomoc sąsiada.

W dniu wczorajszym nieustaleni dotychczas sprawcy włamali się do jednego z mieszkań na terenie Koła. Włamywacze wykorzystując nieobecność domowników splądrowali mieszkanie, jednakże nic nie ukradli ponieważ nie znaleźli wartościowych przedmiotów. Z policyjnych statystyk wynika, że złodzieje wybierają na swój cel mieszkania i domy pod nieobecność lokatorów, a do włamań dochodzi w godzinach południowych, gdy jesteśmy w pracy, w szkole lub wychodzimy na zakupy. Włamywaczom wystarczy kilka minut aby wejść do naszego mieszkania i ukraść pieniądze oraz wartościowe przedmioty.

Poniżej prezentujemy kilka prostych zasad, które pozwolą uniknąć włamania:

- gdy wychodzimy z mieszkania dobrze pozamykajmy drzwi i okna (postarajmy się o dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe),

- nie pozostawiajmy kluczy do mieszkania pod wycieraczką lub w doniczce na kwiaty,

- gdy mieszkamy w zwartej zabudowie poprośmy sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasz dom podczas naszej nieobecności,

- nie pozostawiajmy w miejscach widocznych w mieszkaniu drogocennych przedmiotów, ponieważ będą łatwym łupem dla złodzieja,

- nie trzymajmy w domu dużej sumy pieniędzy, gdyż podczas włamania możemy stracić wszystkie oszczędności,

- gdy widzimy, że w okolicy lub w klatce schodowej w której mieszkamy kręcą się obce osoby obserwujmy je i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących ich wyglądu lub pojazdu jakim się poruszają,

 - w przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń natychmiast powiadom Policję.

Złodzieje zawsze przed włamaniem do mieszkania wcześniej sprawdzają czy w pomieszczeniu nie ma domowników. Wówczas nadsłuchują przy drzwiach, pukają do mieszkań, a gdy ktoś otworzy udają, że to pomyłka lub proszą o udzielenie mało istotnej informacji. Przestępcy często przed włamaniem dzwonią domofonem sprawdzając czy lokator jest w domu.

Niezwykle istotnie ważna jest reakcja społeczeństwa na takie zachowania obcych ludzi. Często wielu z nas nie reaguje, gdy jest światkiem przestępstwa, ponieważ uważamy, że nas to nie dotyczy. Jednakże należy pamiętać, że następnym razem to My możemy paść ofiarą przestępstwa i będziemy oczekiwać pomocy.

Przy ujęciu włamywaczy do mieszkań i domów kluczowa jest współpraca Policji z mieszkańcami. Dlatego prosimy zgłaszać i przekazywać wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań nieznajomych osób. Informacje takie należy przekazać jak najszybciej, aby policjanci mogli podjąć skuteczną interwencję. Prosimy dzwonić na bezpłatny numer alarmowy 997 lub 112.

Powrót na górę strony