Profilaktyka czyli akcje i działania

O bezpiecznych wakacjach z policjantami

Data publikacji 24.06.2019

Funkcjonariusze z powiatu kolskiego w okresie przedwakacyjnym prowadzili działania prewencyjne pn. „Bezpieczne Wakacje”. Celem tej akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi dzieci i młodzieży na niebezpieczne sytuacje, jakie mogą wystąpić podczas letniego wypoczynku. Policjanci w trakcie takich spotkań przekazywali uczestnikom cenne wskazówki i dobre rady, które dotyczą zabaw nad wodą i w górach, a także kontaktów z osobami nieznajomymi.

Policjanci z Wydziału Prewencji kolskiej komendy tuż przed zakończeniem roku szkolnego spotykali się z przedszkolakami i uczniami z powiatu kolskiego, by porozmawiać na temat bezpiecznych form spędzania wypoczynku.

Funkcjonariusze przekazywali uczestnikom cenne rady i wskazówki dotyczące niebezpiecznych sytuacji w czasie wakacji. Mundurowi rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach, które mogą pojawić się podczas złej organizacji zabaw oraz wskazali na sposoby ich unikania. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się również, jak należy bezpiecznie poruszać się po drodze. Omówiono kwestię używania elementów odblaskowych, które poprawiają widoczność pieszych. Nie obyło się bez ostrzeżeń o właściwym zachowaniu nad wodą. Policjanci przypominali, że kąpiele w miejscach niedozwolonych, bez opieki dorosłych oraz skoki do wody, to najczęstsze przyczyny utonięć lub ciężkich uszkodzeń ciała.

Ponadto starsze dzieci ostrzegano przed negatywnym wpływem środków odurzających i omówiono jakieś zagrożenia może nieść za sobą niewłaściwe korzystanie z Internetu. Maluchy zaś dowiedzieli się jak i kiedy należy korzystać z telefonu alarmowego 112 oraz jak należy się zachować w przypadku ataku przez psa. Dzieci nauczyły się przybierać bezpieczną pozycję tzw. „żółwia”, która może uchronić przed poważnym pogryzieniem.

  • Policjant siedzi przy biurku a dzieci przy ławkach
  • Policjant stoi wraz kilkoma dziećmi i pozuje do zdjęcia
  • Policjant pozuje do zdjęcia z grupą przedszkolaków
  • Dwaj policjanci tłumaczą dzieciom o bezpieczeństwie nad wodą
  • Dwaj policjanci wyjaśniają jak zachować się podczas ataku psa
  • Policjant pokazuje dzieciom przedmioty mogące pomóc w uratowaniu osoby tonącej
Powrót na górę strony