Profilaktyka czyli akcje i działania

Zapraszamy do udziału w konkursie pod hasłem: "Dopalacze niszczą życie"

Data publikacji 11.02.2016

gwiazdakoloUbiegły rok, a w szczególności początek letnich wakacji - zarysował się w świadomości społecznej - jako czas niespotykanej do tej pory skali zatruć środkami zastępczymi (dopalaczami). O zagrożeniach tych szeroko informowały media podając liczne przykłady niebezpiecznego wpływu tych substancji i braku możliwości przewidzenia konsekwencji ich zastosowania.

W odpowiedzi na to niebezpieczne zjawisko  - w Wielkopolsce od początku września 2015 roku realizowany jest projekt pod nazwą Dopalacze niszczą życie - skierowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także do rodziców i nauczycieli. Działania realizowane są w ramach lekcji wychowawczych, prowadzonych na terenie placówek oświatowych przez Policjantów i pracowników Sanepidu. Dotychczas - od września do grudnia 2015 roku – w całym województwie przeprowadzono 470 spotkań dla młodzieży oraz 148 dla rodziców i nauczycieli.

Celem programu jest przekazanie wiedzy na temat konsekwencji psychologicznych, neurologicznych, społecznych i prawnych zażywania substancji zastępczych i środków odurzających oraz wskazania sposobów zapobiegania istniejącym zagrożeniom. Kreowane są wzorce życia wolnego od uzależnień, wskazywane alternatywy dla zażywania narkotyków/dopalaczy oraz opisywane możliwości pomagania innym. Program zakłada aktywizowanie młodych ludzi w budowaniu mody na życie wolne od uzależnień i wyposażanie ich w umiejętności projektowania asertywnych zachowań, jak również włączenie do aktywnej pracy grona pedagogicznego placówek oświatowych, psychologów.

W ramach projektu został utworzony spot z udziałem znanych osób, który emitowany jest w lokalnych mediach a także w Internecie i na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu pod nazwą A Ty kim nie zostaniesz?.

Obecnie ogłaszany jest konkurs dla młodych ludzi na stworzenie pracy w formie plakatu lub spotu o tematyce antydopalaczowej. Serdecznie zachęcamy do wzięcia w nich udziału i zapoznanie się z regulaminami. Szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają również policyjni profilaktycy z Komend Miejskich i Powiatowych Policji województwa wielkopolskiego.

Po eliminacjach powiatowych (prace należy nadsyłać w terminach do 8 i 15 marca do KPP/KMP, szczegóły dostępne w regulaminach) - finałowe rozstrzygnięcie na szczeblu wojewódzkim przewidywane jest na czerwiec br.

Liczymy na ciekawe pomysły, dowody młodzieżowej kreatywności i przy okazji dobrą zabawę – jako przykład profilaktyki rówieśniczej.

regulamin konkursu na plakat pod hasłem Dopalacze niszczą życie

regulamin konkursu na spot pod hasłem Dopalacze niszczą życie

Powrót na górę strony