POLICJANCI DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Data publikacji 20.10.2017

23 października br. rozpocznie się kolejna akcja policjantów p.n. NURD. Działania realizowane będą pod kątem bezpieczeństwa jak i kontroli zachowań u nieuchronionych uczestników ruchu drogowego. Jesień i zima – to sezony podczas, których warunki atmosferyczne potrafią być zmienne a przy tym niejednokrotnie trudne.

Z uwagi na wcześnie zapadający zmrok i mgliste poranki, którym towarzyszą niebezpieczne warunki na drodze, przestrzegamy wszystkich uczestników ruchu drogowego odnośnie zagrożeń, jakie mogą wystąpić przy nieodpowiedniej jeździe niedostosowanej do panujących warunków, bądź niewłaściwym korzystaniu z pasów przez pieszych lub rowerzystów.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zagrożenie bezpieczeństwa pieszych na drodze jest ich widoczność dla kierujących pojazdami.

Pamiętajmy iż w okresie jesienno-zimowym, podczas mgły czy deszczu nasza widoczność jest bardzo ograniczona. W trosce o nasze życie i zdrowie nie zapominajmy o elementach odblaskowych, które w dużej mierze pozwolą uchronić się przed niebezpieczeństwem. Bądźmy wyraźni, ceńmy życie! To właśnie piesi stanowią najliczniejszą grupę ofiar zdarzeń drogowych.

W okresie od 1. września do ostatniego dnia grudnia 2016 roku na drogach Wielkopolski miało miejsce 306 wypadków z udziałem pieszych, w których 24 pieszych straciło życie, a 296 pieszych odniosło obrażenia ciała.

Z przedstawionego zestawienia wynika, że w ciągu czterech ostatnich miesięcy 2016 roku:

  • co 9,5 godziny dochodziło do wypadku z udziałem pieszego,

  • co 5 dni ginął pieszy,

  • co 10 godzin pieszy zostawał ranny.

Jeśli chodzi o rodzaj drogi, gdzie najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, to dane prezentują się następująco:

  • najwięcej wypadków, w których uczestniczyli piesi miało miejsce na drogach powiatowych, to znaczy 128,

  • na drogach gminnych było ich 68,

  • natomiast na drogach krajowych doszło do 44, a na wojewódzkich do 45 wypadków.

Najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych spowodowanych przez pieszych były:

  • nieostrożne wejście na jezdnię: przed jadącym pojazdem

  • przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym

  • nieostrożne wejście na jezdnię: zza pojazdu, przeszkody

  • wejście na jezdnię przy czerwonym świetle

Przypomnijmy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym w wysokości do 100 złotych. W okresie 9 miesięcy 2017 roku wielkopolscy policjanci ujawnili 1868 takich wykroczeń.

Wydział Ruchu Drogowego KWP w Poznaniu/ RKG

 
 
Powrót na górę strony