Wojewódzkie działania funkcjonariuszy na drogach ekspresowych i autostradzie

Data publikacji 06.08.2018

Policjanci ruchu drogowego województwa wielkopolskiego prowadzą wzmożone działania kontrolno – prewencyjne, ukierunkowane na bezpieczeństwo na drogach w okresie wakacyjnych wyjazdów i powrotów oraz na wiążące się z tym przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zasad bezpiecznej jazdy przez kierujących pojazdami ciężarowymi.

Celem działań jest dążenie do ujawnienia kierujących samochodami ciężarowymi, którzy nie stosują się do zakazów wyprzedzania określonych znakami drogowymi lub swoim zachowaniem na drodze tamują ruch lub go utrudniają. Policjanci zwracają uwagę, również na łamanie innych przepisów ruchu drogowego, w tym na przekroczenia dopuszczalnej prędkości, niestosowanie się do zakazów.

Wielkopolscy policjanci kontrolują znajdujące się na terenie naszego województwa odcinki dróg ekspresowych S11, S10, S5, a także Autostradę A2. Do działań używają m.in. pojazdów wyposażonych w videorejestratory. Przez trzy dni działań, od 3 do 5 sierpnia, funkcjonariusze skontrolowali 177 pojazdów ciężarowych i ujawnili 25 wykroczeń popełnionych przez kierujących tymi pojazdami.

Zdarzenia drogowe z udziałem pojazdów ciężarowych należą niezmiennie do tych najtragiczniejszych w skutkach. Nieprzestrzeganie przepisów, zmęczenie wynikające z przekroczenia dozwolonego czasu pracy kierowcy, nadmierna prędkość, przeładowanie, alkohol i stan techniczny pojazdu, to wciąż główne przyczyny tych wypadków.

Przypominamy też o wakacyjnych ograniczeniach ruchu na terytorium Polski, w dniach od 29 czerwca do 2 września 2018 r. Zakaz dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, na obszarze całego kraju w dniach: w piątek (od godz. 18.00 do godz. 22.00), w sobotę (od godz. 8.00 do godz. 14.00) i w niedzielę (od godz. 8.00 do godz. 22.00). Dodatkowo zakaz obowiązuje też w dniu 15 sierpnia 2018 r. (od godz. 8.00 do godziny 22.00) i  w dzień poprzedzający, czyli 14 sierpnia 2018 r. (od godz. 18.00 do godz. 22.00).

Powrót na górę strony