Przygotowania do akcji "ZNICZ 2016"

Data publikacji 27.10.2016

Jak co roku na kilka dni przed Świętem Zmarłychpolicjanci kolskiej komendy rozpoczynają przygotowywania do ogólnopolskiej akcjiZnicz.

policjant_z_wrd1-go listopada policjantów czuwających nad naszym bezpieczeństwemzobaczymy między innymi na drogach oraz na przycmentarnych parkingach. Akcjarozpocznie się już 28 października, a zakończy się 02 listopada.

1 listopada jest dniem, w którym wszyscy odwiedzamygroby swoich bliskich. W tym czasie nastąpi wzmożony ruch pojazdów, dlatego teżna drogach pojawi się także więcej policyjnych patroli czuwających nadbezpieczeństwem osób podróżujących. Szczególną uwagę funkcjonariusze będązwracać na trzeźwość kierowców, prędkość, pasy bezpieczeństwa i sposóbprzewożenia dzieci. Zwiększona liczba policjantów na drogach będzie strzecbezpieczeństwa podróżujących przez cały długi weekend.

Policjanci przypominają również o przykrychzagrożeniach, które mogą nas spotkać gdy nie zachowamy należytej ostrożności!

Prezentujemy kilka przydatnych rad, które pozwoląuniknąć włamania do mieszkania podczas naszej nieobecności oraz zapobiegnąprzed kradzieżą portfela i cennych przedmiotów:

 • Robiąc porządki na grobach bliskich pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą dużej ilości gotówki i cennych przedmiotów, to samo dotyczy dnia Święta Zmarłych.
 • W czasie robienia porządków nie pozostawiajmy, ani na chwilę torebek, lub saszetek bez opieki. Drogie ozdoby, znicze i kwiaty połóżmy na grobach tuż przed 1 listopada, w ten sposób możemy uniknąć ewentualnej kradzieży.
 • Wybierając się środkami komunikacji miejskiej - szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu nie traćmy z oczu torebek i innych bagaży, unikajmy też sztucznego tłoku. Portfele chowamy w wewnętrznych częściach ubrania.
 • Korzystając z własnego środka transportu pamiętajmy aby nie pozostawiać w widocznym miejscu rzeczy, które mogą przyciągnąć uwagę złodziei.                     
 • Przed wyjściem z domu pamiętajmy o zamknięciu wszystkich drzwi i okien, a także o zabezpieczeniu pomieszczeń gospodarczych przed wizytą nieproszonego gościa. Przed dłuższym wyjazdem poprośmy sąsiada o czujność nad naszym mieszkaniem.                                                                                         
 • Gdy w okolicy zabudowań pojawi się samochód na obcych numerach rejestracyjnych zapiszmy ten numer, być może w przyszłości pomoże to ustalić np. sprawcę włamania.

Wybierając się w podróż własnym autem pamiętajmy:

 • Sprawdźmy stan techniczny pojazdu i usuńmy nawet najdrobniejsze usterki.
 • Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci.
 • Zawsze zapinajmy pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy w fotelikach ochronnych.
 • Wymieńmy opony w aucie z letnich na zimowe, ponieważ zmienna pogoda w tym okresie, poranne przymrozki i mgły, niska temperatura powietrza oraz opady deszczu i spadające liście z drzew powodują, że w takich warunkach atmosferycznych letnie opony tracą swoje właściwości przyczepne.
 • Dostosujmy prędkość do znaków i warunków panujących na drodze.
 • Zwracajmy uwagę na znaki drogowe nawet w najbliższej okolicy ponieważ na czas Święta Zmarłych często następuje zmiana organizacji ruchu wokół cmentarzy.
 • Przypominamy także, że w pierwszej kolejności stosujemy się do znaków i poleceń wydawanych przez policjanta, a dopiero w następnej kolejności do sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych pionowych i poziomych.

Informujemy także o zakazie ruchu na drogach pojazdówi zespołów pojazdów (z wyłączeniem autobusów) o dopuszczalnej masie całkowitejprzekraczającej 12 ton, który obowiązywać będzie:

¨       31 października od godz. 1800 do godz. 2200;

¨       01 listopada od godz. 0800 do godz. 2200.

Poniżej przedstawiamy plan zmiany organizacji ruchu pojazdów w rejoniecmentarza w Kole przy ul. Poniatowskiego:

koloogolna

oraz w Kłodawie przy ul. Cichej:

klodawa

Powrót na górę strony