Ku przestrodze

RUSZYŁ SEZON MOTOCYKLOWY! UWAŻAJMY NA DROGACH!

Data publikacji 11.04.2024

W tym roku dobra pogoda przyśpieszyła rozpoczęciu sezonu motocyklowego. Niestety bardzo szybko doszło do poważnego wypadku drogowego w wyniku, którego śmierć na miejscu poniósł kierowca jednośladu, dlatego apelujemy do motocyklistów i kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, nieprzecenianie własnych umiejętności oraz o wzajemny szacunek na drodze.

Niewątpliwie jazda motocyklem sprawia wiele przyjemności. Ważne by była zgodna z obowiązującymi przepisami, zwłaszcza tymi dotyczącymi ograniczeń prędkości. Jej niedostosowanie do aktualnych warunków na drodze jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Pamiętajmy, że jazda motocyklem wymaga od nas posiadania odpowiednich uprawnień do kierowania, umiejętności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku.

Podstawą bezpiecznej jazdy jest solidne przeszkolenie. Niezależnie od poziomu doświadczenia, regularne uczestnictwo w kursach doskonalących technikę jazdy może znacząco poprawić nasze umiejętności. Pamiętajmy, że nauka jest procesem ciągłym, a każde szkolenie to inwestycja w nasze bezpieczeństwo.

Odpowiedni sprzęt ochronny to nie luksus, ale konieczność. Od homologowanych kasków, przez specjalistyczną odzież z ochraniaczami, po rękawice i obuwie - każdy element ma kluczowe znaczenie. Wybierając sprzęt, zwracajmy uwagę na jakość i certyfikaty bezpieczeństwa.

Sprawny technicznie jednoślad to podstawa. Regularne przeglądy, kontrola płynów eksploatacyjnych oraz oświetlenia i hamulców to działania, które powinny wejść w nawyk każdego motocyklisty. Pamiętajmy, że w przypadku awarii na drodze, motocyklista jest znacznie bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca samochodu.

Podsumowując, bezpieczna jazda motocyklem wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno w zakresie umiejętności kierowcy, jak i stanu technicznego pojazdu. Pamiętajmy, że na drodze jesteśmy częścią większej wspólnoty i nasze działania mają wpływ nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale też na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Powrót na górę strony