WYPOCZYNEK NA ROWERZE - AKTYWNIE I BEZPIECZNIE – PODSTAWOWE ZASADY

Data publikacji 08.05.2023

Ładna pogoda i słoneczne dni zachęcają miłośników jednośladów do korzystania z rowerów. Niektórzy uwielbiają długie wycieczki rowerowe, inni wolą krótsze dystanse, jeszcze innym rower służy na co dzień jako podstawowy środek transportu. W miarę poprawy pogody należy spodziewać się coraz większej liczby cyklistów. Pamiętajmy jednak, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego co oznacza, że nie są chronieni osobistymi środkami technicznymi, takimi jak poduszka powietrzna czy pasy bezpieczeństwa, a w kontakcie z samochodem, przy dużej prędkości kolizyjnej, doznają poważnych obrażeń ciała albo nawet ponoszą śmierć.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

Rower powinien być wyposażony:

 • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

 • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

 • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku;

 • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny;

 • w kierunkowskazy - jeśli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.

Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.

Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma regulacji dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Należy jednak podkreślić, że zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa znacząco ułatwia dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Pamiętajmy, że rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku, gdy porusza się drogą dla rowerów i pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:

 • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

 • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,

 • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Rowerzysto pamiętaj o:

 • używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,

 • korzystaniu z dróg dla rowerów,

 • przestrzeganiu przepisów,

 • niewymuszaniu pierwszeństwa,

 • sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),

 • korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.


 

 • Na zdjęciu widać zilustrowane wyposażenie roweru.
Powrót na górę strony