Aktualności

Eliminacje powiatowe do XLI Wojewódzkiego Finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Data publikacji 14.05.2018

W Barłogach pod czujnym okiem policjantów z kolskiej drogówki, odbyły się powiatowe eliminacje do „Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym” dla młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjów. Po zwycięstwo sięgnęli uczniowie ze szkół w Barłogach oraz Grzegorzewie.

Tradycyjnie już Szkoła Podstawowa w Barłogach stała się areną rywalizacji o udział w wojewódzkim finale turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. 11 maja br. do eliminacji zgłosiło się 52 uczniów z 8 szkół podstawowych i 7 z gimnazjów powiatu kolskiego. Konkurs jest organizowany w celu poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, ze specjalnym uwzględnieniem bezpiecznego korzystania z dróg przez dzieci i młodzież. Poprzez pozytywną rywalizację między szkołami organizatorzy turnieju popularyzują przepisy i zasady zgodnego z przepisami poruszania się po drogach, kształtują partnerskie zachowania wobec innych uczestników ruchu, jak również formują właściwe postawy w zakresie zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na miejscu zawodów obecni byli m.in. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Kole na czele z Naczelnikiem kom. Michałem Pawlakiem, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodawie, ratownicy medyczni oraz gospodarz turnieju Dyrektor Szkoły Podstawowej w Barłogach Pan Dariusz Tylak. Wśród wielu zaproszonych osobistości był Komendant Powiatowy Policji w Kole mł. insp. Artur Foryński oraz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu podinsp. Stanisław Małecki. Obaj panowie służyli pomocą, gdyż z racji dotychczasowego przebiegu służby, dysponują znaczną wiedzą z zakresu prawa o ruchu drogowym.

Pod okiem ekspertów, startujący w rywalizacji uczniowie rozwiązywali test wiedzy składający się z pytań dotyczących ruchu drogowego, uczestniczyli w pozorowanej sytuacji udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz wykazywali się umiejętnościami jazdy na rowerze po torze przeszkód i w miasteczku ruchu drogowego. W kategorii „szkoły podstawowe” bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Barłóg. Na podium zawodów znaleźli się również przedstawiciele SP w Grzegorzewie oraz SP w Korzeczniku. Wśród szkół młodzieży gimnazjalnej pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Grzegorzewa, drugie z Dębów Szlacheckich, a trzecie uczniowie Gimnazjum w Bierzwiennej Długiej. Zgodnie z regulaminem zwycięzcy eliminacji reprezentować będą powiat kolski w XLI Wojewódzkim Finale Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach na szczeblu wojewódzkim!