NIE ZOSTAWIAJ DZIECKA W ZAMKNIĘTYM SAMOCHODZIE - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

NIE ZOSTAWIAJ DZIECKA W ZAMKNIĘTYM SAMOCHODZIE

Data publikacji 06.06.2018

Policja przypomina, że nawet w celu załatwienia tzw. szybkiej sprawy, która zajmie nam niewiele czasu, zwłaszcza podczas upałów, nie zostawiajmy dzieci samych w samochodzie. Tak niewiele trzeba by doszło do tragedii. Temperatura wewnątrz rozgrzanego pojazdu rośnie z minuty na minutę i może wynieść nawet 50ºC. Zasada szczególnej ostrożności ma również zastosowanie w stosunku do pozostawiania w aucie zwierząt. Pomyślmy, zanim będzie za późno.

Rozpoczyna się upalne lato, które poza przyjemnościami niesie za sobą też zagrożenia. Dotyczą one między innym pozostawienia dziecka bez nadzoru w zamkniętym samochodzie. Pamiętajmy, że takie działanie w upalny dzień, może zakończyć się dla malucha tragicznie. Nawet kilkanaście minut może zaważyć na jego życiu.

Gdy temperatura powietrza na dworze wynosi  30 stopni Celsjusza, temperatura wewnątrz pojazdu pozostawionego na słońcu może w krótkim czasie wzrosnąć nawet kilkarotnie. Nie poprawi sytuacji pozostawienie uchylonego okna, gdyż cyrkulacja powietrza w rozgrzanym aucie jest bardzo wolna. Temperatura ciała dziecka bardzo szybko w takich warunkach osiąga 40 stopni Celsjusza i wówczas jego narządy wewnętrzne przestają funkcjonować. Gdy temperatura jego ciała wyniesie ok. 41,5 stopni, dziecko umiera.

Opiekunowi, który narazi dziecko na utratę zdrowia lub życia, zgodnie z  treścią artykułu 160 kodeksu karnego, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Jak należy postąpić w sytuacji, gdy widzimy na parkingu samochód a w nim dziecko?

- nie można zwlekać z interwencją i jak najszybciej należy powiadomić Policję oraz pogotowie.

- jeśli zauważymy, że dziecko słabnie, nie bójmy się wybić szyby, aby ratować życie lub zdrowie osób przebywających w rozgrzanym aucie. Zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.  

W okresie letnim możemy natknąć się również na pojazdy, w których właściciele pozostawili zwierzę. Zamknięty samochód przy temperaturze powyżej 25 stopni dla pozostawionego w nim zwierzęcia może oznaczać śmierć w męczarniach. Wystarczy tylko kilka minut w słońcu, by temperatura wewnątrz pojazdu zagrażała zdrowiu i życiu zwierzęcia. 

Osoba, która dopuszcza się takiego czynu, musi liczyć się z odpowiedzialnością za znęcanie się nad zwierzęciem. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt, właścicielowi zwierzęcia może grozić kara grzywny, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 3.