Policjanci na "Dniu dla bezpieczeństwa" w Dąbiu - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

Policjanci na "Dniu dla bezpieczeństwa" w Dąbiu

Data publikacji 13.06.2018

11 czerwca br. kolscy policjanci uczestniczyli w zorganizowanej przez Zespół Szkół w Dąbiu pn. „Dzień dla bezpieczeństwa” imprezie profilaktycznej. W spotkaniu z dziećmi i młodzieżą udział wzięli również m.in. straż pożarna, pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kole oraz przedstawiciele fundacji „Podaj dalej”. Ideą tego przedsięwzięcia jest propagowanie życia bez uzależnień i przemocy oraz promowanie sposobów bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Impreza profilaktyczna rozpoczęła się od przemarszu uczestników pod hasłem “Dzień dla bezpieczeństwa”. Podczas spotkania, lista poruszanych tematów była długa, ale cel jeden- podniesienie wiedzy uczniów i wymiana doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa. Cenne wskazówki młodzieży przekazali przedstawiciele fundacji „Podaj dalej”. Osoby te były uczestnikami wypadków, doznając w nich poważnych obrażeń ciała, które spowodowały, że dziś poruszają się na wózkach inwalidzkich. Podzielili się z młodymi ludźmi własnymi doświadczeniami, jednocześnie akcentując, że chwila nieuwagi i nierozsądku może zaważyć na całym życiu. Podkreślili jak ważne jest stosowanie się do regulaminu i znaków ustawionych na plażach. Mówili również jakie zagrożenia niosą ze sobą korzystanie z dzikich kąpielisk i niestrzeżonych plaż.

Imprezie towarzyszył również pokaz pierwszej pomocy. Policjanci wraz przedstawicielami kolskiego Polskiego Czerwonego Krzyża udzielali instruktażu prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Każdy chętny mógł spróbować swoich umiejętności w tym zakresie.

Na stoisku przygotowanym przez policjantów najmłodsi mieli okazję zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym podczas służby przez mundurowych. Ponadto stróże prawa edukowali najmłodszych w zakresie m.in. bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Zwracali uwagę na prawidłowe zachowania w trakcie wakacji. Tradycyjnie jednym z poruszanych tematów musiały też być kwestie związane z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze czy na placu zabaw oraz właściwego postępowania w przypadku kontaktu z obcą osobą. Dużym zainteresowaniem cieszyły się „alkogogle”, czyli specjalistyczne okulary symulujące reakcje organizmu na stan upojenia alkoholowego. Urządzenie to pozwala uświadomić sobie jak ogromnym zagrożeniem jest kąpiel bądź jazda po spożyciu alkoholu.  

Policjanci z Koła przez cały okres wakacji będą prowadzić podobne działania profilaktyczne w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo”.