HANDEL LUDŹMI – PROFILAKTYCZNE SPOTKANIE Z KOLSKĄ MŁODZIEŻĄ - Aktualności - KPP Koło

Aktualności

HANDEL LUDŹMI – PROFILAKTYCZNE SPOTKANIE Z KOLSKĄ MŁODZIEŻĄ

Data publikacji 18.10.2018

18 października obchodzony jest Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. W ramach jego obchodów policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kole przy współpracy z dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Kole oraz Urzędu Miejskiego w Kole, zorganizowali bezpłatny pokaz filmu dotykającego tematyki handlu ludźmi dla kolskiej młodzieży.

18 października br. kolscy policjanci zorganizowali spotkanie dla kolskiej młodzieży klas maturalnych, którego tematyka dotyczyła handlu ludźmi. Aby zainteresować tym obszarem zagadnieniowym tak wymagającego odbiorcę, jakim jest młody, dorastający człowiek, funkcjonariusze sięgnęli po nieco inne rozwiązanie niż tylko tradycyjna prelekcja.

Na wstępie policjant krótko przedstawił charakterystykę przestępstwa handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa, godzącego w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność każdego człowieka. W trakcie pogadanki policjant uświadomił słuchaczy, że handel ludźmi to nie tylko dysponowanie człowiekiem wbrew jego woli. Proceder ten może również mieć formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej oraz handlu ludzkimi organami. Następnie zaprezentowany został film zatytułowany „Masz na imię Justine”. Opowiada on historię osiemnastolatki, która zakochała się w starszym mężczyźnie. Bohaterka chce wraz z nim wyjechać za granicę. Ma nadzieję, że jej dotychczasowe życie zmieni się na lepsze. Czar pryska, gdy chłopak sprzedaje ją innemu mężczyźnie, który zmusza dziewczynę do prostytucji.

Przeprowadzona prelekcja oraz projekcja filmu miały na celu zwiększenie świadomości i wiedzy młodzieży o zjawisku handlu ludźmi, w szczególności w aspekcie uniknięcia znalezienia się w sytuacji ofiary tego procederu.